Pāriet uz galveno saturu
Bark'n'Cone Roastery
  • Sākums
  • Veikals
  • Kontakti

Ar kafiju mežā

30. jūlijs, 2024 pl. 21:10, Nav komentāru

Mums ir ierasti domāt par
kafiju kā produktu, kuru audzē pārdomātās un speciāli veidotās plantācijās. Gluži tāpat kā kartupeļus, banānus vai jebko citu. Taču jau no pirmsākumiem gadsimtiem ilgi kafija ir augusi mežos; tur tā tika atklāta un turpina tajos augt vēl joprojām. Un viena no aktīvākajām augšanas vietām ir Etiopija, kas tiek uzskatīta arī par kafijas dzimteni, lai gan tā ir sastopama arī citviet Āfrikā, kā arī daļā Āzijas un pat Madagaskarā.  (attēls no www.bing.com/images)

Protams, šobrīd komerciālā vērtība savvaļā augošai kafijai nav tik liela un nozīmīga. Tai drīzāk ir pētnieciska un eksperimentāla vērtība, kas nākotnē potenciāli var paplašināties un padarīt kafijas tirgu interesantāku un daudzveidīgāku. Šobrīd tiek aktīvi mēģināts šo lauku attīstīt, pētīt un piedalīties šādas kafijas augšanas procesā. Galvenā atšķirība no audzēšanas plantācijās ir tāda, ka cilvēks ir maksimāli maz iejaucies visā kafijas attīstības procesā.

Lai gan lielākā daļa mežā augošās kafijas šķirnes ir Arabika un Robusta (tāpat kā plantācijās), tomēr brīvā dabā ir sastopamas līdz pat 120 citas dažādas šķirnes. Viena no lielākajām problēmām šāda veida kafijām ir tāda, ka tā aug ļoti mazos daudzumos, kas tad arī sarežģī un sadārdzina tās potenciālu veiksmīgi un viegli “ielausties” kafijas tirgū. Šāds augšanas process un nelielie apjomi apgrūtina arī noturīgu un stabilu kafijas kvalitāti un garšu, kas ir viens no būtiskākajiem aspektiem kafijas audzēšanā un ražošanā.

Ja salīdzināt ar tirgū populārāko “spēlētāju” Arabiku, tad mežā augošai kafijai ir raksturīgas garšvielu, kanēļa, krustnagliņu un lakricas garšas nianses, kā arī var parādīties mentola, piparmētras un vīnogu notis. Arī augšanas un attīstības procesā savvaļas kafijai atšķirībā no Arabikas šķirnēm ir nepieciešams karstāks klimats un lielāks lietus daudzums. Taču tā kā klimata pārmaiņas būtiski skar kafijas industriju (lēš, ka līdz 2050.gadam lielākās ražotāj valstis - Brazīlija, Vjetnama, Kolumbija un Indonēzija - zaudēs būtisku daļu savu ražošanas apjomu), tad būtu nepieciešams pievērst lielāku uzmanību savvaļā augošajām kafijām un ieguldīt to attīstībā, kā arī to izzināšanā. Jo jau šobrīd ir novērots, ka tām ir liels potenciāls vieglāk pielāgoties mainīgajiem aspstākļiem, salīdzinot ar citām šķirnēm un plantācijā audzētām kafijām.

Protams, ka šādas kafijas iekļaušana, piemēram, mākslīgā šķirņu veidošanā, to pieradināšana pie dažādu slimību un kaitēkļu izturēšanas, kā arī spējas radīt lielākas, stabilākas un kvalitatīvākas ražas, prasīs lielu un ilgu ieguldījumu. Bet pamest novārtā senāko kafijas audzēšanas veidu, nemaz to neizzinot un atstājot novārtā, būtu kaut vai vienkārši negodīgi pret kafijas bagātīgo, interesanto un dažādo pasauli. Tāpēc esam atvērti un nebrīnāmies, ja kādreiz veikalu plauktos “iečāpos” arī kafija no meža.


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • ☕ Bark’n’Cone kafijas pupiņu izlase – 3 garšas, 3 pasaules
    5. maijs 2025
  • Espresso – kafijas pasaules karalis
    23. marts 2025
  • Bark’n’Cone Roastery – grauzdētava, kas ļauj baudīt, nevis māca.
    19. marts 2025
  • Ar kafiju mežā
    30. jūl. 2024
  • Kafija maisiņā
    26. jūl. 2024

coffee-Bark_n_Cone_Roastery_beans.jpg

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Sākums
  • Noteikumi un nosacījumi
  • Piegāde
  • Privātuma politika
  • Blogs
  • Kontakti
Bark'n'Cone Roastery
Droši pirkumi interneta
         
Piegāde